Po co Ci strona? Czyli projektowanie www

Przemyśl dokładnie, zanim zaczniesz szukać kogoś, kto stworzy Twoją stronę internetową.

Dzisiejszy wpis chciał bym poświęcić stroną internetowym, jak pomóc Web designerowi ją stworzyć oraz czy klient wie czemu potrzebuje strony.

Wiele razy mogłem zauważyć, że osoby kontaktujące się ze mną w celu czy to stworzenia strony czy też pozycjonowania nie ma zielonego pojęcia po co mu strona, jakie wiążą się z nią korzyści a w ogóle zapomnijmy o wyglądzie i jej funkcjonalności. Często, gdy zadaję pytania o wygląd strony, cel bądź treść klient rozkłada ręce, bo tak naprawdę sam nie wie czego potrzebuje. Niestety takie są realia, które przyswajają nam więcej pracy.  Dlatego drogi kliencie zanim zechcesz, abym stworzył Ci stronę bądź ktoś inny usiądź z kartą i długopisem i przemyśl pewne kwestie. Oto najważniejsze z nich:

Treść

Zastanów się jaka treść ma się znajdować na twojej stronie, czy zamieścisz tam tylko najważniejsze informacje czy pełne oferty, które mogą znudzić czytelnika. Zastanów się również czy potrzebujesz galerii zdjęć, jeżeli tak zanotuj ile potrzebujesz galerii jaki ma być jej układ. Pamiętaj, że twórca strony nie jest od pisania tekstów na stronę bądź robienia fotografii, dlatego warto było by zadbać o dobrej jakości zdjęcia.  Pamiętaj, że wartościowy tekst przynosi również efekty przy pozycjonowaniu Twojej strony. Na koniec należało by również wypisać najważniejsze dane kontaktowe, które są aktualne.

Adres Internetowy

Pomyśl jak ma wyglądać Twój adres internetowy. Jeżeli Twoja firma jest na tyle znana i kojarzona wystarczy adres który będzie nazwą Twojej firmy. Jeśli to nowa firma może warto by zawrzeć w adresie również jakieś słowo kluczowe powiązane ściśle z działalnością firmy. Najlepiej przygotuj kilka możliwości, które później sprawdzimy.

Wygląd graficzny strony

Jeżeli podobają Ci się jakieś strony bądź specyficzne funkcję w które są wyposażone to należało by przesłać wykonawcy Twojej strony ich adresy. Pomyśl również o kolorystyce strony. Jeżeli posiadasz jakieś logo, ulotkę bądź wizytówkę prześlij ją również w wersji elektronicznej.

CEL

Chyba najważniejszy punkt jaki może być, zastanów się więc w jakim celu potrzebna Ci strona internetowa. Pamiętaj, że inaczej projektuje się stronę informacyjna a inaczej sklepy internetowy czy blog. Dlatego już na początku określ profil swojej strony.

Aktualizacje

Zastanów się jak często dokonywać będziesz aktualizacji na swojej stronie. Chodzi głównie o aktualizację galerii, tekstów bądź ważnych dla Ciebie danych. Jeżeli wnioskujesz, że będziesz aktualizował stronę bardzo często to przyda się tu system zarządzania treścią. Taki system podniesie znacząco kwotę projektu, jednak z całą pewnością zaoszczędzi Ci w późniejszym czasie nerwów i żmudnej edycji kodu.

Budżet Strony

Jasno sprecyzuj ile możesz wydać na stworzenie Twojej strony, pozwoli to na jasne sprecyzowanie oferty oraz Twoich wymagań. W końcu pozwoli na określenie czy przemyślany przez Ciebie projekt jest możliwy do wykonania w tej kwocie.

Pamiętaj, że tworzenie strony to proces przemyślany w któym uczestniczą 2 osoby- klient i wykonawca. Dlatego im więcej informacji udzielisz, tym sprawniej cała praca zostanie wykonana .